Kawa na czczo – czy można pić kawę na czczo?
Dodano: 07 mar 2023
Kawa to doskonale znany wszystkim napój, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Jest ona popularna i bardzo lubiana właściwie na całym świecie. Filiżanka „małej czarnej” to idealny sposób na rozpoczęcie poranka oraz pobudzenie w południe. Na temat kawy narosło wiele mitów, zarówno o pozytywnym, jak i negatywnym wpływie na nasze zdrowie. Co warto wiedzieć na jej temat? Rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czy kawa na czczo szkodzi oraz jakie są jej zalety i wady.
Pozytywne właściwości kawy
Kawa pita w rozsądnych ilościach, przez zdrowe osoby, niesie wiele pozytywnych skutków dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przede wszystkim zawarta w niej kofeina pobudza, poprawia nastrój, koncentrację oraz ogólną wydolność organizmu. Z tego powodu jest tak chętnie pita rano – wiele osób czuje się po niej lepiej, ma więcej energii i siły. Już sam zapach kawy potrafi zadziałać pozytywnie, zrelaksować i zredukować stres. Mówi się wręcz, że kawa poprawia humor i może obniżyć ryzyko depresji. Szczególnie w ponure dni potrafi wprawić w lepszy nastrój.
To jednak nie jedyne pozytywne właściwości kawy – może wspierać poprawne funkcjonowanie układu krążenia i pracę serca. Nie od dziś wiadomo, że picie „małej czarnej” zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych o około trzydzieści procent. Sprawia to, że prawidłowo dotlenione komórki są bardziej wydajne, a co za tym idzie – poprawia się ogólny stan organizmu. Kupując kawę, warto zwrócić uwagę na jej jakość. Najlepsze będą nieprzetworzone ziarna, które na bieżąco mielimy w domu. Taka kawa zawiera najwięcej przeciwutleniaczy, które pozwalają na długo zachować młodość. Co więcej, w formie kawy są one bardzo dobrze przyswajalne. Sprawia to, że warto wkomponować ten składnik do codziennej diety. Spożywanie kawy wspomaga też odchudzanie i spalanie tłuszczu. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie dodawać do kawy cukru, syropów ani tłustego mleka – taki napój ma dużo kalorii, które nie przyczynią się do utraty wagi. Najlepiej sprawdzi się espresso, klasyczna czarna kawa, ewentualnie z małą ilością niskotłuszczowego mleka.
Kawa na czczo – co warto wiedzieć?
Wiele emocji i kontrowersji budzi spożywanie kawy na czczo. Jedni uważają, że śmiało można spożywać ją na pusty żołądek, inni przestrzegają przed negatywnym działaniem. Jaka jest prawda? To zależy. W przypadku zdrowych osób, nie ma żadnych dowodów na to, że picie kawy na czczo może negatywnie oddziaływać na zdrowie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku problemów żołądkowych, szczególnie refluksu. Kawa może powodować nadmierne wydzielanie soków żołądkowych i wtedy warto ją ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z jej spożywania. W przypadku takich dolegliwości, lepiej spożywać kawę z niektórymi produktami neutralizującymi nadkwasotę – bananami, płatkami owsianymi, pieczywem pełnoziarnistym. Picie jej na czczo może więc nasilać nieprzyjemne objawy żołądkowe.
Kawa a poziom kortyzolu we krwi
Kolejnym często przytaczanym argumentem jest to, że kawa pita na pusty żołądek podnosi poziom kortyzolu we krwi. Kortyzol to tak zwany hormon stresu. Jego długotrwały, wysoki poziom w ludzkim organizmie może powodować choroby takie jak osteoporoza, problemy z sercem, czy cukrzycę. Spożycie kawy stymuluje produkcję kortyzolu we krwi, z tego powodu niektórzy twierdzą, że picie kawy rano (gdy poziom kortyzolu z reguły jest wyższy niż w ciągu dnia) może być szkodliwe. Okazuje się jednak, że to mit. Owszem, regularne picie kawy może podnieść poziom kortyzolu minimalnie, ale wcale nie musi. Nie ma też dowodów na to, że picie kawy z pełnym lub pustym żołądkiem ma jakikolwiek wpływ na tę reakcję.
Czy kawa wypłukuje magnez i odwadnia?
A co z obiegową opinią, że kawa wypłukuje z organizmu magnez, a także odwadnia? Faktem jest, że spożywanie kawy może ograniczyć wchłanianie witaminy B2, B6, D, kwas foliowy. Jednocześnie jednak, napar w kawy dostarcza wielu potrzebnych składników. Nie należy się więc obawiać, że umiarkowane picie kawy powoduje niedobory witamin i składników mineralnych. Istnieją dowody na lekkie działanie diuretyczne kawy, ale nie ma to wpływu na znaczne odwodnienie. Takie ryzyko istnieje jedynie w przypadku bardzo wysokiego spożycia kawy. Racjonalne picie kawy ma pozytywne, wręcz nawadniające działanie, nie ma więc powodu do obaw.
Kawa na czczo a samopoczucie
Czy kawa spożywana na czczo może pogorszyć samopoczucie? Nie ma na to żadnych jednoznacznych dowodów. Dolegliwości ze strony układu nerwowego mogą występować w przypadku jej nadużywania lub następującego po syndromu odstawiennego. Kawa sama w sobie wykazuje raczej pozytywne działanie. Pobudza, poprawia koncentrację, zmniejsza stres. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu. Są pojedyncze osoby, które źle reagują na kawę i w ich przypadku mogą pojawić się takie objawy jak nudności, bóle głowy, biegunka, rozdrażnienie.
Kawa na czczo – tak czy nie?
Nie istnieją żadne poważne przeciwwskazania, które sprawiają, że kawa pita na czczo ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Oczywiście, jeśli mówimy o osobach zdrowych. W przypadku osób z niektórymi chorobami, na przykład refluksem lub nadciśnieniem, warto zachować ostrożność. Jak ze wszystkim, tu też warto postawić na umiar. Mimo, że kawa to doskonały składnik, o wielu pozytywnych cechach, w niektórych sytuacjach może nie być wskazany. Jeśli jednak nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych i nie wyobrażamy sobie dnia bez kawy, korzystajmy śmiało z jej dobrodziejstw.
Źródła:
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31156%2Cekspert-kawa-moze-oznaczac-wiele-korzysci-dla-zdrowia.html
https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/produkty/10331294/czy-mozna-pic-kawe-na-pusty-zoladek-odpowiedz-nie-jest-jednoznaczna.html